10 Temmuz 2020, Cuma

Whatsapp kullananlara kritik uyarı! Bu linke sakın tıklamayın

Whatsapp kullananlara kritik uyarı! Bu linke sakın tıklamayın

Whatsapp dünya üzerinde en çok kullanılan mesajlaşma uygulamalarından bir tanesi. Bu uygulama üzerinden her gün milyarlarca mesaj gönderiliyor. Peki whatsapp sanıldığı kadar masum bir uygulama mı? Whatsapp kullananlar özellikle size gelen bu linklere dikkat edin. İşte whatsapp kullanıcılarının dikkat etmesi gereken durumlar...

Siber güvenlik uzmanları popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp kullanıcılarını hedef alan yeni bir dolandırıcılık yöntemi tespit etti.

Sosyal medya devi Facebook'un bünyesinde bulunan popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp bu sefer platforma entegre edilen yeni bir özellik ile değil bir dolandırıcılık yöntemi ile gündemde.

Zira Siber güvenlik uzmanları popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp kullanıcılarını hedef alan yeni bir dolandırıcılık yöntemi tespit etti.

Siber dolandırıcılar WhatsApp uygulamasının yıl dönümünü kutlamak amacıyla 1000 GB internet hediye edeceğini belirterek kullanıcıları kandırmaya çalışıyor.

Uzmanlar WhatsApp'ın böyle bir kampanyası bulunmadığının altını çiziyor ve bu link'e tıklayan kullanıcıların cihazlarını hacker'lara karşı korumasız hale getirebileceği uyarısında bulunuyor.

WHATSAPP'IN AZ BİLİNEN 10 ÖZELLİĞİ

Peki WhatsApp'ın bütün özelliklerine hakim misiniz? İşte mutlaka bilmeniz gerek 10 WhatsApp özelliği...

EMOJİ TARAMASI

WhatsApp'ta çok fazla emoji var, evet. Bazen doğru anda doğru emoji'yi bulmak çok zor olabiliyor. Artık istediğiniz emoji'yi kelime kullanarak aramanız mümkün olacak. Ancak bu özelliği kullanmak için 'auto correct' özelliğinizin açık olması gerekiyor.

DAKİK HESAPLAMALAR

Eğer sürekli konuşmalarınızı takip etmiyorsanız, küçük tik işaretlerinin maviye dönüştüğü anı kaçırabilirsiniz. Artık gönderdiğiniz mesajı basılı tutarak çıkan "Bilgi" opsiyonunu tıklayarak bir tikin ne zaman maviye dönüştüğünü görebilirsiniz. Aynı işlemi attığınız mesajı kaydırarak da yapabilirsiniz. Bu işlem sayesinde attığınız mesajın karşı tarafa iletilip iletilmediğini ve okunup okunmadığını takip edebiliyorsunuz.

GRUP SOHBETLERİNİ SESSİZE ALIN

Çenesi düşük arkadaş gruplarınızdan veya kişilerden sıkıldığınızda, "Grup bilgisi"ni açarak, grup konuşmanızı sekiz saat, bir hafta veya bir yıl boyunca sessizleştirebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken konuşma ekranı açıkken grup veya kişi isminin yazılı olduğu tepedeki kısma dokunmanız ve açılan ekranda "sessize al" seçeneğine tıklamanız.

PARANIZ CEBİNİZDE KALSIN

"Ayarlar"lardan "Veri Kullanımı"na tıklayarak, "Medyanın otomatik olarak indirilmesi" ayarlarını değiştirebilirsiniz. "Mobil veri kullanırken" düğmesine tıklayarak, verilerin wifi'sız ortamlarda indirilmesi opsiyonunu kapatabilir, ve telefon faturanızı azaltabilirsiniz.

OTOMATİK YÜKLEMELERİ DURDURUN

Telefonuzun fotoğraf galerisinde utanç verici resimler olmasını istemiyorsanız WhatsApp'ın otomatik yükleme özelliğini kapatabilirsiniz. Bunun için sohbet ayarlarında "Gelen medyayı kaydet" i kapatarak fotoğrafların ve diğer medyanın otomatik indirme işlemlerini durdurabilirsiniz.

REFERANS İÇİN ÖNEMLİ MESAJLARI İŞARETLEYİN

Önemli bir mesajı bulmak için yüzlerce iletiyi geriye doğru kaydırmak çok uzun sürebilir. Ama eğer o mesaja yıldızla işaretlerseniz (Yani favorilerinize kaydederseniz) hem sizin işiniz kolaylaşır, hem de mesajlaştığınız kişinin bundan haberi olmaz.

Bir mesaja yıldız eklemek için tek yapmanız gereken mesajın üstünü basılı tutmak ve çıkan yıldız simgesini seçmek. Daha sonra sohbetin üzerine dokunup "Yıldızlı mesajlar"ı seçerek işaretlediğiniz tüm mesajları görebilirsiniz.

DİZÜSTÜ WHATSAPP

WhatsApp'ı bilgisayardan açarak artık işyerinizde istediğiniz kadar mesajlaşmanız mümkün. Bilgisayarınızdan Web.whatsapp.com adresine girdikten sonra telefonunuzdaki WhatsApp'inizden alacağınız QR kodu ile sohbetlerinizi bilgisayar ekranına taşıyabilirsiniz.

GRUP KONUŞMA TARAMASI

Eğer daha önce bir grup konuşmasında bulunduysanız, bu konuşmalara verilen isimlerin ne kadar saçma olabileceğini biliyorsunuzdur. Artık grup konuşmalarının isimlerini aklınızda tutmanıza gerek yok. Eski bir grup konuşmasını bulmak için tek yapmanız gereken konuşmanın içinde kimlerin olduğunu hatırlamak.

Herhangi bir konuşmada kişinin isminin üstüne tıklayarak daha önce beraber içinde bulunduğunuz bütün grup konuşmalarını görebilirsiniz.

FAVORİ SOHBETLERİNİZİ UYGULAMANIN TEPESİNE KOYUN

Bu özellik sayesinde bir konuşmayı sohbetler listenizin en üstüne koymanız mümkün. Tek yapmanız gerek sohbete basılı tutarak, ekranda beliren 'pin' opsiyonunu seçmek.

KALIN, ÜSTÜ ÇİZİLİ VE İTALİK

Mesajlarınızı kalın, üstü çizili veya italik yapmak isterseniz tek yapmanız gerek yazdığınız metni seçip, araç çubuğundaki üç nokta simgesine dokunarak istediğiniz formatlamayı seçmek.

Android telefon kullanıcıları WhatsApp ile ilgili ciddi bir tehdit ile karşı karşıya. Üstelik, gittikçe yayılan ve daha fazla programla birlikte telefonunuza sızan bir virüs haline geliyor... Çoğu kullanıcı için, sahte WhatsApp büyük bir sorun yaratıyor. Çıkması zor veya imkansız olan "kötü amaçlı" reklamlar yayınlıyor. Araştırmacılar Çin'in Guangzhou şehrinde bulunan isimsiz bir şirketi suçluyorlar. Peki tehlikeli uygulamaların sisteminize girmesini nasıl sağlıyorlar?

Virüsü üretenlerin ana taktikleri, Google Play Store'dan başka bir yerden indirdiğiniz üçüncü taraf uygulamaları aracılığıyla sisteminize sızmak.

Bunlar fotoğraf uygulamaları, oyunlar veya sosyal uygulamalar olabilir, ancak hepsinin ortak bir noktası var: Dolandırıcılara hizmet etmek.

WhatsApp virüsü üzerinde çalışan araştırmacılar, "İlk aşamada, saldırgan, kullanıcılara 9Apps gibi bir uygulama mağazasından bir uygulama indirme izni verir" dedi.

WhatsApp virüsü genellikle ücretsiz oyunlar, yardımcı uygulamalar veya yetişkin eğlence uygulamalarında gizlenir. Sıradan bir uygulama gibi indirirsiniz ancak şifreli kötü amaçlı bir program içeriyor.

Bu uygulama daha sonra sisteminize kötü amaçlı yazılımı sessiz bir şekilde yükler, ancak onu bir "Google Güncelleyici" aracı olarak gizler.

 

Ekranınızda bu uygulama için herhangi bir simge görmezsiniz; bu da tespit etmeyi ve silmeyi zorlaştırır.

Kötü amaçlı yazılım daha sonra WhatsApp'ı, cihazınızdaki uygulamanın virüslü bir sürümüyle değiştirir.

Bu uygulama daha sonra sizi dolandırıcılar için hızlı para üretirken can sıkıcı reklamlarla spama maruz bırakır.

Siber güvenlik uzmanları, virüsten etkilenen kurbanların çoğunun Hindistan'da olduğunu ve 15 milyondan fazla kullanıcının etkilendiğini söylüyor.

Ancak, 137.000 İngiliz ve 300.000 Amerikalı'nın da bu aldatıcı virüse yakalandığı tahmin ediliyor.

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, kullanıcıların birbirlerine para transferi yapmalarına imkan sağlayan özelliği üzerinde çalışıyor.

Sosyal medya devi Facebook'un bünyesinde bulunan popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp platforma entegre etmeye hazırlandığı yeni özelliği ile gündemde.

CNBC'nin şirkete yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre, WhatsApp ile yakında para transferi mümkün olacak.

Aynı habere göre, dijital cüzdan DANA ve fintech firması OVO ile görüşmelere başlayan WhatsApp söz konusu özelliği ilk olarak Endonezya'da kullanıma sunmayı planlıyor.

Ancak bu Facebook için yeni bir özellik değil. Facebook halihazırda Messenger üzerinden para transferi hizmetini ABD'de kullanıma sunmuştu.

WhatsApp dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması unvanına sahip. 1.5 milyarı kullanıcısı olan WhatsApp'ta, her gün binlerce mesaj atılıyor, binlerce medya dosyası gönderilip, alınıyor. Ancak birçok kullanıcı WhatsApp'ın tüm özelliklerinden yararlanmıyor. Uygulamanın kıyıda köşede kalmış, ancak oldukça yararlı bir takım mevcut özellikleri var.

WhatsApp'ta normal veya sesli mesaj göndermek, görüntülü veya sesli aramalar yapmak, medya dosyalarını paylaşmak dışında neler yapıyorsunuz? Mesela WhatsApp'ta internet paketinizden tasarruf edebilir, yazı stilini değiştirebilir, sesli mesajları ahizeden dinleyebilir, grup kurmadan toplu mesaj atabilir, fotoğrafların çözünürlüklerini düşürmeden gönderebilirsiniz. Daha birçok işlevi de gerçekleştirebilirsiniz. İşte işinize oldukça yarayacak, kullanımı zirveye çıkartacak az bilinen özellikler...

 

WHATSAPP VERİ TASARRUFU

Özellikle herhangi bir Wi-Fi ağına bağlı olmadığınız zamanlarda, mobil internetiniz üzerinden yaptığınız sesli ya da görüntülü WhatsApp görüşmeleri kotanızın düşmanı olabilir. Görüşmelerin harcadığı veri miktarını dengelemek ve azaltmak için şu işlem sırasını takip edin:

 

-Ana ekranda yer alan, sağ üst köşedeki "üç nokta" sembolüne dokunun,

-Ayarlar'a dokunun,

-Veri ve depolama satırına dokunun,

-En altta yer alan "Düşük veri kullanımı" kutucuğunu işaretleyin.

Not: Görüşmelerinizdeki ses ve görüntü kalitesinde azalma yaşanabilir.

WHATSAPP DEPOLAMA AYARLARI

WhatsApp üzerinden yaptığınız görüşmelerde, ne kadar internet verisi harcadığınızı, kullanıcı başına düşen miktarlarla görmeniz mümkün. Ayrıca hangi kişiyle ne kadar fotoğraf, video, ses ve dosya paylaştığınızı da görebilirsiniz. Bunun için;

-Ana ekranda yer alan, sağ üst köşedeki "Üç Nokta" sembolüne dokunun,

-Ayarlar'a dokunun,

-"Veri ve depolama kullanımı" satırına dokunun,

-"Depolama kullanımı satırına dokunun,

-Detayları görüntülemek istediğiniz kişilerin üzerine dokunarak ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz:

Ek olarak: Sağ altta yer alan "Mesajları Yönet" butonuyla, istediğiniz kategorideki görüşmeye özel verilerin silinmesini sağlayabilirsiniz. Bu durumda diğer görüşmelerdeki verileriniz dururken, yalnızca seçtiğiniz kişi ya da grupla olan görüşmelerinizi temizlemiş olursunuz.

Not: Eğer görüşme içerisinde önemli belgeler, görüntüler varsa yedeğini almayı unutmayın.

WHATSAPP KONUM PAYLAŞMA VE CANLI KONUM TAKİBİ

 

Mesajlaştığınız kişilerle "anlık konum takibi" paylaşımı yapabilirsiniz. Konum verileri, gerçek zamanlı olarak karşı tarafa iletilebilir. Aileniz ve sevdiklerinizin güvenliği söz konusu olduğunda oldukça kullanışlı bir özellik. Bunun için:

 

-Her zamanki gibi mesajlaşma ekranında yer alan "ataş" sembolüne dokunun,

-Konum sembolüne dokunarak konum paylaşma ekranına gelin,

-Burada yer alan "Mevcut konumu paylaş" satırına tıklayın,

-Açılan ekrandan hangi süreyle konum paylaşacağınızı seçin (15 dakika, 1 saat, 8 saat)

 

Not: Anlık konum paylaşımlarında süre sınırı bulunuyor. Karşı taraf, paylaşım yaptığınız andan itibaren belirlediğiniz süre boyunca sizi anlık olarak takip edebilir. Meraklanmayın, süre tamamlanmadan paylaşıma tıklayarak anlık takibi sonlandırabilirsiniz.

 

WHATSAPP 2 ADIMLI DOĞRULAMA

WhatsApp'da güvenli şekilde mesajlaşmak, bilgilerinizi casus uygulamalardan korumak için ek bir güvenlik özelliğini aktifleştirmeniz gerekiyor. Standart olarak uygulama, ilk kurulum esnasında bir SMS kodu gönderir. İki adımlı doğrulama ise WhatsApp hesabınıza farklı bir telefondan ulaşma ihtimalini engeller. Bunun için şu işlemleri gerçekleştirin:

-Ayarlar'a gidin,

-Hesap'a dokunun,

-"İki adımlı doğrulama" satırına dokunun,

-6 haneli bir şifre belirleyin, şifrenizi onaylayın,

-E-posta adresinizi girin, e-posta adresinizi onaylayın,

-Dilediğiniz zaman şifre ve e-posta adresinizi değiştirebilirsiniz.

Whatsapp kullananlara kritik uyarı! Bu linke sakın tıklamayın

WHATSAPP KULLANICI BİLGİLERİNİ İNDİRME

Facebook ve diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi, WhatsApp profilinize ilişkin bilgilerinizi de uygulama içerisinden talep etmeniz mümkün. Bu bilgiler, talebiniz doğrultusunda uygulama tarafından hazırlanıp, bir .ZIP dosyası şeklinde size gönderilecek. Dosyanın içerisinde mesajlaşma yedekleriniz bulunmayacak. İlgili dosya iki-üç gün içerisinde, WhatsApp üzerinden size gönderilecek. Elinize ulaşan dosyayı yedekleyebilirsiniz. Uygulamak için:

-Ayarlar'a gidin,

-Hesap'a dokunun,

-"Hesap bilgilerini talep et" sekmesine dokunun,

-"Talep et" butonuna basın.

Not: Eğer bu süre zarfında hesap siler ya da numara değiştirirseniz talebiniz iptal edilir.

WHATSAPP YAZI STİLLERİ

Dilerseniz özel mesajları istediğiniz gibi vurgulayabilirsiniz. Önemli bir şey mi söylüyorsunuz, kalın puntolarla yazın. Bir şiir mi paylaşacaksınız, italik yazın ya da bir liste mi paylaşacaksınız, çizin üstünü gitsin.

 

-İtalik yazmak için: _metin_

-Kalın yazmak için: *metin*

-Üstü çizili yazmak için: ~metin~

 

WHATSAPP SESLİ MESAJLARINI AHİZEDEN DİNLEME

Sesli mesajları dinlerken telefonu kulağınıza doğru tutarsanız, mesajın sesi telefon görüşmelerinde olduğu gibi cihazın ahizesinden gelmeye başlayacaktır.

WHATSAPP'DA TOPLU MESAJ GÖNDERME

WhatsApp'ta toplu mesaj göndermenin tek yolu grup oluşturmak değil:

-Sohbetler sekmesinde sağ üstte bulunan üç noktaya dokunun,

-Açılan menüden "yeni toplu mesaj" seçeneğine dokunun.

-Toplu mesajınızı göndermek istediğiniz kişileri seçip mesajınızı yazabilirsiniz.

 

WHATSAPP MESAJLARINI TXT OLARAK PAYLAŞMA

 

WhatsApp görüşmelerini TXT formatında bir dosya haline getirerek dilediğiniz yolla paylaşabilirsiniz. Bunun için;

 

-Göndermek istediğiniz konuşmayı açın, kişi ya da grup olabilir.

-Sağ üst köşedeki menüye dokunun, eğer varsa "Diğer" seçeneğine dokunun,

-"Sohbeti dışa aktar" seçeneğine dokunup paylaşım yolunu tercih edebilirsiniz.

 

Tavsiye: Önemli sohbetlerinizi düzenli olarak bu yöntemle kendi e-posta adresinize gönderebilirsiniz.

 

WHATSAPP GRUPLARINDA KİŞİYE ÖZEL YANIT VERME (MESAJI SADECE YANIT VERECEĞİNİZ KİŞİ GÖRÜR)

 

-Yanıtlayacağınız mesajın üzerine basılı tutun ya da mesajı sağa kaydırın,

-Cevap yazmadan önce sağ üst köşedeki menüye dokunun ve "Özel olarak cevapla" seçeneğine dokunun,

-Açılan ekrandan yazacağınız cevap, seçtiğiniz mesajla ilgili olarak sadece mesajın o sahibine görünecek. Onun aynı şekilde vereceği yanıtlar da sadece size görünecek.

 

Whatsapp kullananlara kritik uyarı! Bu linke sakın tıklamayın

WHATSAPP'DA FOTOĞRAFLARI ÇÖZÜNÜRLÜKLERİ DÜŞMEDEN PAYLAŞMA

 

Normal şartlarda WhatsApp'tan fotoğraf gönderdiğiniz zaman görüntü kalitesinde ciddi bir azalma yaşanır. Fotoğraf ve video paylaşımını kolaylaştırmak için yapılan bu optimizasyon nedeniyle gönderilen ya da alınan görüntülerin kalitesi düşük olur. Ancak bu engeli aşmanın bir yolu var:

 

-Ardından göndereceğiniz fotoğraf(lar)ı seçin ve gönderin.

-Bu şekilde paylaşım yapınca fotoğraflarınız sohbet ekranında görünmez, üzerine dokununca açılır. Ancak optimizasyon yapılmadığı için görüntü kalitesi korunmuş olur. Göndereceğiniz fotoğrafların 16 MB'tan daha yüksek boyutlu olmaması gerekiyor.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Whatsapp kullananlara kritik uyarı! Bu linke sakın tıklamayın

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.