19 Mayıs 2022, Perşembe

Hayatını kaybeden Zekeriya Beyaz'dan geriye tartışma yaratan çıkışları kaldı

Hayatını kaybeden Zekeriya Beyaz'dan geriye tartışma yaratan çıkışları kaldı

Prof. Dr. Zekeriya Beyaz, bir süredir tedavi gördüğü hastanede 84 yaşında hayatını kaybetti. Bir döneme damga vuran isimlerin başında gelen Zekeriya Beyaz, "Kurban etiyle rakı içilir, öpüşmek orucu bozmaz, cinsel ilişkiyle oruç açılabilir, kızlık zarını diktirmek günah değildir" şeklindeki çıkışlarıyla gündem olmuştu.

Prof. Dr. Zekeriya Beyaz, 18 Mart'ta Esenler'deki özel bir hastanede aspirasyon pnömonisi nedeniyle yoğun bakıma kaldırıldı. O tarihten beri hastanede tedavisi devam eden Beyaz, bugün hayatını kaybetti.

 

 

BİR DÖNEME DAMGA VURDU

Halk arasında '28 Şubat Hocası', 'Sosyete Hocası' gibi isimlerle de anılan Beyaz, 90'lı yıllarda yaptığı birçok açıklamayla hem eleştirilerin hedefi oldu hem de popülerliği nedeniyle televizyonlara çıkmaya devam etti.

 

İşte hayatını kaybeden Zekeriya Beyaz'dan geriye kalan o çıkışlar;

 

- Kurban etiyle rakı içilir.

 

- Kurban Bayramı'nda dana kesmek yerine ayakkabı dağıtabilirsiniz.

 

- Oruçluyken tokluk veren haplardan içebilirsiniz.

 

- Şekersiz sakız orucu bozmaz.

 

- Öpüşmek orucu bozmaz, cinsel ilişkiyle oruç açılabilir.

 

- İslam'a göre helal olmayan bir kadınla oyun oynamak günah değil. Ben oynadım, günah olmadı.

 

- Kur'an'ı Kerim'de başörtüsü yok. Bu insanların dileğine bırakılmıştır. Uydurma hadislerle günümüze gelmiştir.

 

- Yabancı ve zararlı siteler hacklenebilir. İslâm dinine ve Türk milletine zararlı olanlara yapılabilir, sevap olur.

 

- Kızlık zarını diktirmek günah değildir.

 

- Referanduma evet diyenler Allah katında en büyük cezaya çarptırılırlar.

 

ZEKERİYA BEYAZ KİMDİR?

1972 yılında İstanbul Yüksek İslam Enstitüsünden mezun oldu. Diyanet İşleri Başkanlığı teşkilatında, 14 yıl imam-hatiplik, vaizlik ve müftülük görevlerinde bulunduktan sonra 3 Mart 1977 tarihinde Diyanetteki görevinden istifa ederek ayrıldı. 10 yıl kadar serbest yazarlık gazete köşe yazarlığı yaptı. 1985 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünden "İslam Hukuku ve Türk Medeni Hukukuna göre Evlenme" konulu teziyle Yüksek Lisans mezunu oldu.

 

1991 YILINDA DOÇENT OLDU

1987 yılında aynı Enstitüden İslam Hukukuna Ve Türk Medeni Hukukuna Göre Aile Hayatı konulu teziyle doktora diploması aldı. 20 Şubat 1987 tarihinde İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde okutman olarak Devlet Memurluğu görevine yeniden başladı. 23 Nisan 1991 tarihinde Sosyoloji Doçenti oldu

 

2005 YILINDA EMEKLİ OLDU

14 Ocak 1999 tarihinde İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Din Sosyolojisi profesörlüğü kadrosuna atandı. 1 Aralık 2000 - 1 Aralık 2003 tarihleri arasında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanlığı görevini yaptı.4 Aralık 2003 tarihinde İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesindeki eski görevine döndü. 2005 Yılı Şubat ayı başında 1 Mart 2005 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yaş haddinden emekli oldu. Evli ve 5 çocuk babasıdır.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Hayatını kaybeden Zekeriya Beyaz'dan geriye tartışma yaratan çıkışları kaldı

Anket

Başkanlık Sistemini Beğendiniz mi?